U petak, 14.02. 2025.  u prostorijama MO Horvati-Srednjaci, Horvaćanska cesta 54, psiholog Bojan Klapčić održao je radionicu  „Žalovanje radi gubitaka bliskih odnosa u obitelji ” u sklopu projekta “ ODABRALI TATE-najbolje za djecu” Projekt se provodi u suradnji s partnerima: Udrugom Životna linija i Društvom multiple skleroze Brodsko-posavske županije.

Prof Bojan Klapčić je psiholog sa više od dva desetljeća iskustva u socijalnoj skrbi.  Kako sam kaže, ima veliku sreću da radi u struci koja mu omogućava da sagleda osobne i društvene krize na drugačiji način. No, u posljednje ga vrijeme fascinira kako ljudsko društvo ne smanjuje patnju pojedinaca i zajednica, nego je često nepotrebno uveličava. Nakon što je proveo više od 1400 forenzičkih i vještačkih psihologijskih obrada i sudjelovao u više od 700 sudskih postupaka u socijalnoj skrbi, upoznao je ljudsku patnju koja, kako kategorično tvrdi, proizlazi iz zanemarivanja mentalnog zdravlja. Radionice koje održava u suradnji sa Hrvatskom udrugom za ravnopravno roditeljstvo su oblik psihosocijalne pomoći koju pruža korisnicima projekta i svim zainteresiranima.

Žalovanje je prirodan emocionalni proces koji nastupa nakon gubitka voljene osobe. Radionica se bavi psihološkim i društvenim aspektima žalovanja: kako pojedinci prolaze kroz različite faze tuge i kako im okolina može pružiti podršku. Za razliku od smrtnog gubitka djeteta, gubitak radi fizičkog i psihičkog ometanja razvoja bliskih odnosa karakterizira osjećaj bespomoćnosti, nepravde i stalne nade i spremnosti za obnavljanje odnosa kada se promijene okolnosti ili kada dijete postane sposobno da donosi vlastite odluke, što žalovanje čini kompleksnijim, ishode neizvjesnijim i društvenu odgovornost većom.

Predstavljena je tema nakon filma „Tak kak je“ u kojemu se prikazuje gubitak radi fizičkog i psihičkog ometanja razvoja bliskih odnosa. U takvim situacijama, proces žalovanja je složeniji jer postoji mogućnost ponovnog susreta ili obnove odnosa, što može otežati postizanje konačnog prihvaćanja gubitka. Također, društvo ponekad manje prepoznaje bol takvih gubitaka, što može otežati dobivanje potrebne podrške.

Pozivamo sve zainteresirane da se priključe radionicama i grupama podrške KOJE SU BESPLATNE te da prate aktivnosti projekta na društvenim mrežama uz hashtag #ODABRALITATE.

Za sve dodatne informacije i linkove na live predavanja posjetiti web stranicu udruge i pratiti projekt na društvenim mrežama:

Kontakti za podršku i savjetovanja: 098 274 338 i 098 182 6423 ili na mail [email protected]

“Ovaj dokument izrađen je uz financijsku podršku Ministarstva demografije i useljeništva. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti korisnika i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta davatelja.”

Podijelite na društvenim mrežama: