U petak, 20.12.2024. u prostorijama MO Horvati-Srednjaci, Horvaćanska cesta 54, psiholog Bojan Klapčić održao radionicu „Uloga djedova i baka u razvoju unuka” u sklopu projekta “BAKU I DJEDA SVAKO DIJETE TREBA”
Prof Bojan Klapčić je psiholog sa više od dva desetljeća iskustva u socijalnoj skrbi. Kako sam kaže, ima veliku sreću da radi u struci koja mu omogućava da sagleda osobne i društvene krize na drugačiji način. No, u posljednje ga vrijeme fascinira kako ljudsko društvo ne smanjuje patnju pojedinaca i zajednica, nego je često nepotrebno uveličava. Nakon što je proveo više od 1400 forenzičkih i vještačkih psihologijskih obrada i sudjelovao u više od 700 sudskih postupaka u socijalnoj skrbi, upoznao je ljudsku patnju koja, kako kategorično tvrdi, proizlazi iz zanemarivanja mentalnog zdravlja. Radionice koje održava u suradnji sa Hrvatskom udrugom za ravnopravno roditeljstvo su oblik psihosocijalne pomoći koju pruža korisnicima projekta i svim zainteresiranima.
Uloga djedova i baka u razvoju unuka razmatrana je prema Maslowljevoj hijerarhiji potreba. Bake i djedovi igraju ključnu ulogu u zadovoljavanju različitih potreba kod svojih unuka. Fiziološke potrebe: Iako primarno roditelji osiguravaju osnovne fiziološke potrebe poput hrane i skloništa, bake i djedovi često pružaju dodatnu skrb, pripremaju obroke i brinu o zdravlju unuka, posebno kada roditelji nisu u mogućnosti. Potrebe za sigurnošću: Prisutnost baka i djedova unucima pruža osjećaj stabilnosti i sigurnosti. Njihovo životno iskustvo i mudrost stvaraju zaštitničko okruženje, što doprinosi emocionalnoj i fizičkoj sigurnosti djece. Potrebe za pripadanjem: Kroz ljubav, pažnju i zajedničko provođenje vremena, bake i djedovi jačaju osjećaj pripadnosti kod unuka. Obiteljske priče i tradicije koje prenose dodatno učvršćuju djetetovu povezanost s obitelji. Potrebe za poštovanjem: Bake i djedovi često prepoznaju i potiču talente i postignuća svojih unuka, što doprinosi razvoju njihovog samopoštovanja. Njihovo priznanje i podrška pomažu djeci da izgrade pozitivan osjećaj vlastite vrijednosti. Potrebe za samoostvarenjem: Kroz poticanje kreativnosti, učenja novih vještina i pružanje prilika za istraživanje interesa, bake i djedovi podržavaju unuke u ostvarivanju njihovog punog potencijala. Njihova mudrost i iskustvo mogu biti inspiracija za unuke u postizanju vlastitih ciljeva.
Uloga baka i djedova je višestruka i značajna u životima unuka, jer doprinose zadovoljavanju svih razina Maslowljeve hijerarhije potreba, čime podržavaju cjelokupni razvoj i dobrobit djece.
Projekt je financiran iz proračuna Grada Zagreba.
“Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.”
Sve radionice u sklopu projekta, kao i individualna i grupna savjetodavna pomoć su besplatni.
Podijelite na društvenim mrežama: