U utorak 4. veljače 2025. u 20:00 sati u MO Horvati Srednjaci, Horvaćanska cesta 54, grupna terapeutkinja Ines Kovačić iz Udruge Životna linija (partner u projektu) održala je grupu podrške u sklopu projekta „ODABRALI TATE – najbolje za djecu“.
Kao i uvijek, sve je na početku pozdravila voditeljica projekta i tajnica Hrvatske udruge za ravnopravno roditeljstvo Melita Požgaj.
Kako se skoro svaki put pridruže novi članovi, Ines je zamolila da kratko kažu nešto o sebi, a pojasnila je i način rada grupe. Najvažnije je pravilo povjerenja koje znači da ono što se govori u grupi, u grupi i ostaje.
Prisutni su izrazili zadovoljstvo i rekli kako osjećaju da su našli mjesto gdje smiju izraziti sve svoje emocije, da nema osude i da ih se razumije. Neke od tema kojima se grupa bavila su agresija, anksioznost, napadaji panike, a Ines je na kraju i pojasnila kako se nositi s navedenim situacijama i kako si pomoći.
Napadaj panike možemo opisati kao epizodu iznenadnog i snažnog naleta straha ili nelagode i obično je karakteriziran naglašenim fizičkim simptomima poput ubrzanog lupanja srca, ubrzanog disanja, znojenja, boli ili nelagode u prsima, vrtoglavice, zujanja u ušima, osjećaja stezanja u grlu… Rezultat je nesvjesnih unutarnjih sukoba i potisnutih osjećaja koji izbijaju na površinu kroz tjelesne simptome, dakle osoba može imati nesvjesne strahove, želje ili konfliktne emocije (npr. ljutnju, krivnju, tjeskobu) koje su previše prijeteće da bi ih svjesno obradila. Kad se ti nesvjesni konflikti približe svjesnosti, mogu izazvati snažnu anksioznost koju tijelo izražava kroz fiziološke simptome poput ubrzanog rada srca, otežanog disanja i vrtoglavice.
Pozivamo sve zainteresirane da se priključe radionicama i grupama podrške koje su BESPLATNE te da prate aktivnosti projekta na društvenim mrežama uz hashtag #ODABRALITATE.
Za sve dodatne informacije i linkove na live predavanja posjetiti web stranicu udruge i pratiti projekt na društvenim mrežama:
- Web – https://ravnopravno-roditeljstvo.com/
- Facebook – https://www.facebook.com/Ravnopravno
Kontakti za podršku i savjetovanja: 098 274 338 i 098 182 6423 ili na mail [email protected]
“Ovaj dokument izrađen je uz financijsku podršku Ministarstva demografije i useljeništva. Sadržaj ovog dokumenta u isključivoj je odgovornosti korisnika i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta davatelja.”
Podijelite na društvenim mrežama: