Udruga Životna linija počinje s održavanjem grupnih psihoterapija i podrške u sklopu projekta “REHABILITACIJA I RESOCIJALIZACIJA OVISNIKA I OSOBA S DRUGIM MENTALNIM POREMEĆAJIMA”. Projekt traje od 15.9.2024. do 31.1.2025. godine i financiran je sredstvima iz proračuna Grada Zagreba.

Cilj je kroz organizirano provođenje psihosocijalne pomoći i grupne terapije pomoći što većem broju korisnika kako bi se osnaženi mogli vratiti svakodnevnom poslovnom, obiteljskom i društvenom funkcioniranju.

Grupe će se provoditi kroz četiri mjeseca, počevši s listopadom 2024., i održat će se ukupno 15 grupa koje su za korisnike besplatne.

Na ovaj ćemo način korisnicima biti podrška pri ponovnom uključivanju u obitelj, posao i zajednicu. Radit će se grupe podrške i psihoedukacija i s obiteljima ovisnika i osoba s drugim mentalnim poremećajima jer obitelji igraju značajnu ulogu u procesu ozdravljenja.

Dodatni cilj je i destigmatizacija i senzibiliziranje javnosti. Kroz projekt se također radi i na ciljevima: jačanju vlastite odgovornosti za zdravlje, prevenciji ovisničkog modela ponašanja, zaštiti i unapređenju mentalnog zdravlja i zaštiti u unapređenju zdravlja stanovništva u Gradu Zagrebu.

Korisnici su punoljetne osobe (mladi, odrasli, starije životne dobi) koje imaju problem s ovisnostima i ostalim mentalnim poteškoćama.

Ovisnost je težak problem današnjeg društva, 10% populacije ima ovaj psihički problem. Svaka osoba može u određenom razdoblju života razviti neki oblik ovisnosti, bilo da se radi o osobnim, profesionalnim, društvenim poteškoćama, okruženju i slično. Za liječenje ovisnosti nužan je sveobuhvatan pristup jer su same ovisnosti posljedica interakcije između više bioloških, mentalnih, obiteljskih, ekonomskih, društvenih i okolišnih čimbenika. Ovisnosti su bolesti koje su progresivne i bez liječenja se neće zaustaviti, ozbiljan su psihički poremećaj te dovode do značajnog oštećenog funkcioniranja na svim važnim životnim područjima.

U našem projektu korisnici (bivši bolesnički pacijenti, njihove obitelji, građani) jednom tjedno se mogu pridružiti grupnoj psihoterapiji i podršci preko platforme Microsoft Teams i Zoom. Psihoterapijski pravac na kojem se temelje naše terapije je grupna analiza/grupna psihoterapija. Prijaviti se možete putem e-maila [email protected].

Grupna psihoterapija ima mnoge prednosti, a neki od faktora terapijskog iskustva su ulijevanje nade, univerzalnost, pružanje informacija, altruizam, korektivno emocionalno iskustvo primarne obiteljske grupe, razvoj socijalnih vještina, grupna kohezija… Ulijevanje i održavanje nade krucijalne su u bilo kojoj vrsti psihoterapije, a istraživanja također pokazuju kako je očekivanje klijenta da će terapija pomoći u velikoj mjeri povezano s pozitivnim ishodom terapije. Mnogi pojedinci misle da jedini imaju takve probleme, no kad u grupi čuju i shvate da su i drugi u sličnim situacijama, osjete olakšanje i bliskost s ostalim članovima. U terapijskim grupama članovi si i međusobno pomažu i kroz taj osjećaj da su i oni pomogli nekome drugome, osjećaju se bolje jer je svima potrebno imati osjećaj da su nekome korisni i potrebni. Kako većina naših problema i poteškoća nastaje u nekoj od grupa, grupa je i najbolje mjesto za proradu i rješavanje istih. Tako se u grupnoj terapiji mogu proraditi problemi nastali u primarnim obiteljima kroz asocijacije koje se bude prema članovima grupe koji podsjećaju na osobe iz primarne obitelji. Grupna se terapija pokazala jako učinkovita baš za osobe koje se suočavaju sa stigmom ili socijalnom izoliranosti

Voditeljica projekta je Melita Požgaj, tajnica Hrvatske udruga za ravnopravno roditeljstvo. Partneri su  Zavod za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče i Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo.

Izvoditeljice projekta, to jest voditeljice grupnih terapija su Ines Kovačić, grupna terapeutkinja i dopredsjednica Udruge Životna linija i Marija Svilar, grupna terapeutkinja i članica Udruge.

Ovaj je dokument izrađen uz financijsku podršku Grada Zagreba. Sadržaj ovoga dokumenta u isključivoj je odgovornosti Udruge Životna linija i ni pod kojim se uvjetima ne može smatrati kao odraz stajališta Grada Zagreba.

Podijelite na društvenim mrežama: